wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Automatyczne skrzynki biegów

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 7th, 2019

Sprzęgło jednokierunkowe, wbudowane przed sprzęgłem ciernym, osadzone jest na stożkowej końcówce wału korbowego. Pierścień sprzęgła jednokierunkowego służy jednocześnie jako małe kolo łańcuchowe podwójnego łańcucha rolkowego.
Blokowanie sprzęgła umożliwia przesuwka w postaci tulei zaopatrzonej w kły, przemieszczana przez pionową dźwignie. Początkowo liczne sprzęgła jednokierunkowe miały w poszczególnych wnękach piast układy z trzech (np. DKW) lub czterech (np. STUDEBAKER) rolek o stopniowo zróżnicowanych średnicach. Z uwagi na niedostateczną sztywność pierścienia wykonanie takie nie zapewnia jednak równomiernego rozkładu nacisków powierzchniowych, przy czym obciążenie najmniejszej rolki z reguły jest zbyt duże. Z tego względu obecnie stosuje sie sprzęgła jednokierunkowe o pojedynczych rolkach w każdej z wnęk piast.
Sprzęgło jednokierunkowe, wbudowane pomiędzy sprzęgłem ciernym i skrzynką biegów, ma piastę osadzoną na wielowypustach wału związanego ze sprzęgłem, a pierścień zaklinowany na wale wejściowym skrzynki biegów.
Sprzęgło jednokierunkowe zastępuje niekiedy synchronizator skrzynki biegów, ułatwiający włączanie przekładni pierwszego biegu. W takim przypadku sprzęgło jednokierunkowe ogranicza do minimum obciążenia dynamiczne w układzie napędowym, które mogą występować podczas ruchu samochodu ze znaczną prędkością w okresie korzystania z biegu pierwszego.
Sprzęgło jednokierunkowe wykorzystuje sie czasem jako element wiążący człony wału wyjściowego skrzynki biegów, co np. ułatwia włączanie pierwszego i drugiego biegu dwustopniowej skrzynki przekładniowej..
Przełączając przekładnie w zwykłej skrzynce biegów, skrzynce terenowej lub rozdzielczej, kierowca wykonuje rozmaite czynności, jak np. wyłączanie sprzęgła, przemieszczanie dźwigni i ponowne włączanie sprzęgła. Czynności te absorbują uwagę kierowcy oraz powodują zmęczenie, ponieważ zarówno czeste wyłączanie sprzęgła, jak i przerzucanie dźwigni zmiany biegów wymaga pewnego wysiłku fizycznego, dość dużego zwłaszcza w samochodach ciężarowych i autobusach. [podobne: proama wypowiedzenie, prędkość kątowa, nissan qashqai cennik pdf ]
Wprowadzane wraz z rozwojem samochodu ulepszenia idą m. in. w kierunku ułatwienia do maksimum prowadzenia samochodu przez eliminowanie czynności, które dadzą sie częściowo lub całkowicie zautomatyzować, Stosunkowo najwięcej wysiłków poświęca się automatyzacji sterowania skrzynek przekładniowych. Istotne osiągniecia w tej dziedzinie polegają na doprowadzeniu do niemal pełnej automatyzacji działania stopniowych skrzynek przekładniowych oraz na opracowaniu wielu całkowicie samoczynnych przekładni bezstopniowych. Doskonałe wyniki uzyskano przez łączenie przekładni stopniowych i bezstopniowych.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: nissan qashqai cennik pdf prędkość kątowa proama wypowiedzenie