wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Przesuwka synchronizatora

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 13th, 2019

Trzy kliny założone we wręby wykonane na zewnętrznej ściance piasty synchronizatora wiążą jego przesuwkę z pierścieniami stożkowymi. Kliny te wchodzą w wycięcia na powierzchniach czołowych pierścieni stożkowych z luzami nieco większymi niż połowa podziałki zębów. Pierścienie piasty koła zębatego u sprzęgłowego. Dzięki oporom tarcia pierścień zabezpieczajacy przekręca się wtedy wraz ze stożkową powierzchnią piasty koła zębatego w ślad za wałem sprzęgłowym aż do zaniku obwodowych luzów między klinami i ściankami ich wycięć. Zewnetrzne końce zebów sprzęgła i pierścienia zabezpieczającego są zaostrzone, dzięki czemu w punkcie przylegania skosów zębów powstaje siła P, skierowana prostopadle do powierzchni skosów. Wskutek tego pod działaniem osiowej składowej PI pierścień zabezpieczający zostaje dociśnięty do stożkowej powierzchni piasty synchronizatora bezwładnościowego kola wału sprzęgłowego.
Przesuwka synchronizatora nie zazębia się jednak z wieńcem zębatym pierścienia zabezpieczającego tak długo, jak długo nie ustawią się odpowiednio stożkowe powierzchnie pierścienia zabezpieczającego i piasty koła wału sprzęgłowego, czyli jak długo nie zrównają sie predkości obrotowe wspomnianych elementów. Powierzchnie czołowe przesuwki i pierścienia zabezpieczającego oraz stożkowe powierzchnie pierścienia i piasty koła zębatego są zukosowane w określony sposób. Dzięki temu do chwili zrównania się prędkości obrotowych wału sprzęgłowego i pierścienia zabezpieczającego skladowa siła P! nie wystarcza do przekręcenia pierścienia zabezpieczajacego.
Jeżeli tylko prędkości obrotowe wału sprzęgłowego i pierścienia zabezpieczającego zrównywują się, wskutek działania składowej siły Pe pierścień zabezpieczający przekręca się przeciwnie do kierunku obrotu wału sprzęgłowego. Wówczas przesuwka zazębia się z wieńcem pierścienia zabezpieczającego i daje się zbliżyć do walu sprzęgłowego, aż do zazębienia sie z jego wieńcem zębatym na całej długości zębów.
Według podobnej zasady działa synchronizator bezwładnościowy stosowany w skrzynce biegów samochodu FSO Warszawa.
Synchronizator progresywny PORSCHE. Dwa wieńce zębate synchronizatora o uzębieniu zewnętrznym. są wciśnięte lub wyfrezowane na odsadzeniach sprzęganych kół zębatych. Na każdym z wieńców zębatych nasadzone są; sprężysty pierścień synchronizujący, zderzak i dwa blokujące półpierścienie, utrzymywane we właściwych położeniach przez pierścienie oporowe. Pomiędzy kołami zębatymi, ułożyskowanymi na wale, znajduje sie przesuwka o uzębieniu wewnętrznym, którą można przemieszczać poosiowo. [hasła pokrewne: jazda nissan gtr, zdunek otomoto, wypowiedzenie proama ]

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: jazda nissan gtr wypowiedzenie proama zdunek otomoto