wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Sprawność przekładni hydrokinetycznej

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 6th, 2019

Sprawność przekładni hydrokinetycznej jest to stosunek mocy oddawanej przez turbinę do mocy pobieranej przez pompę. Poślizg przekładni hydrokinetycznej lub dokładniej poślizg turbiny względem pompy jest to stosunek chwilowej różnicy prędkości obrotowych pompy i turbiny (np — nt) do chwilowej prędkości obrotowej pompy (np), czyli s = (np — nt)/np. Podczas przekazywania napędu przekładnia hydrokinetyczna pracuje zawsze z mniejszym lub większym poślizgiem, ponieważ ze względu na hydrauliczne straty mocy prędkość obrotowa turbiny nigdy nie zrównywuje się z prędkością obrotową pompy (nawet w razie braku jakiegokolwiek obciążenia na wale turbiny).
Rzeczywista charakterystyka przekładni hydrokinetycznej różni się od teoretycznej tym, że moment odbierany na turbinie staje się równy zero przy nieco mniejszej jej prędkości obrotowej niż prędkość obrotowa pompy. Na osi pionowej zamiast momentu na wale turbiny odkłada się siłę napędową na kołach samochodu. [przypisy: proama wypowiedzenie, prędkość kątowa, nissan qashqai cennik pdf ]
Charakterystykę przekładni hydrokinetycznej można przedstawić również i w innej postaci, Odkładając na osi pionowej stosunki momentów turbiny i pompy (Mt/Mp) w procentach oraz sprawność układu w procentach, a na osi poziomej stosunki prędkości obrotowych wału napędzanego i napędzającego, czyli prędkości turbiny względem pompy (nt/n ) w procentach. Tego rodzaju charakterystykę sporządza się przyjmując, że pompa obraca się z określoną stałą prędkością, a zmienia się jedynie prędkość obrotowa turbiny. Jeżeli założy się inną stała prędkość obrotową pompy, krzywe charakterystyczne mają podobny lecz odmienny przebieg.
Moment obrotowy turbiny (Mt) wzrasta ze zmniejszaniem się jej prędkości obrotowej (no. W omawianym przypadku w razie zupełnego bezruchu turbiny odbierany przez nią moment obrotowy (Mt) jest około 3,75 razy większy niż moment Obrotowy oddawany przez pompę (Mp). Uzyskanie tak dużego przełożenia momentów (lub inaczej przełożenia dynamicznego albo stopnia transformacji momentu Obrotowego dzięki zastosowaniu tylko jednej kierownicy i jednej turbiny nie zawsze jest możliwe. Z tego powodu na pewnym etapie doskonalenia przekładni hydrokinetycznych opracowano przekładnie wielowirnikowe, np. o jednej kierownicy i dwóch turbinach lub dwóch kierownicach i dwóch turbinach i inne.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: nissan qashqai cennik pdf prędkość kątowa proama wypowiedzenie