wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Sprzęganie kół za pomocą sprzęgła dwupodziałowego

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 13th, 2019

Zasada działania sprzęgła kłowego na wale głównym, zapewnia przekazywanie napędu z walu pośredniego na wał główny (drugi bieg). Bezpośrednie sprzęgnięcie walu sprzęgłowego z wałem głównym (trzeci bieg bezpośredni) uzyskuje się przez zazębienie wewnętrznego bocznego wieńca sprzęgła kłowego z zewnętrznym bocznym wieńcem kola zębatego na wale sprzęgłowym.
Wprawdzie zastosowanie sprzegieł kłowych zapewnia łatwiejsze włączanie biegów niż w przypadku zazębiania kół przesuwnych, lecz przy dużych różnicach prędkości obwodowych nie uzyskuje się płynnego i bezgłośnego sprzęgania kół zębatych. Istotnym osiągnięciem w tej dziedzinie było opracowanie dwupodziałowych sprzęgieł kłowych, ułatwiających wyrównywanie się prędkości obwodowych sprzęganych kół. Sprzęgło dwupodziałowe wyróżnia się tym, że w bocznych wieńcach kół zębatych, zazębiających się z tuleja przesuwkowa, co drugi ząb jest skrócony, a liczba zębów uzębienia wewnętrznego tulei przesuwkowej jest dwa razy mniejsza niż liczba zębów bocznego wieńca kola zębatego. Końce wszystkich zębów są ścięte i przypominają swym kształtem kliny.
Sprzęganie kół za pomocą sprzęgła dwupodziałowego odbywa się w trzech etapach. Najpierw zęby sprzęgła kłowego wchodza w szerokie przerwy między długimi zębami wieńca kola zębatego (duże odstępy ułatwiają zazębienie kłów nawet przy znacznej różnicy prędkości obwodowych łączonych elementów), W drugiej fazie zazębiania prędkości obwodowe wyrównują się, a w trzeciej fazie następuje pełne zazębienie kłów łączonych elementów. Dwupodziałowe sprzęgła kłowe stosowane sa zarówno w skrzynkach biegów samochodów osobowych, jak i ciężarowych (np. dawna skrzynka biegów samochodu FSO Warszawa).
Często do włączania przekładni o stale zazębionych kołach zębatych stosuje się czołowe sprzęgła kłowe (np. w skrzynce biegów samochodu FSO Syrena). [więcej w: jazda nissan gtr, zdunek otomoto, wypowiedzenie proama ]
Sprzęgła kłowe ułatwiają włączanie przekładni, z uwagi na możliwość zastosowania stale zazębionych kół zębatych o zębach śrubowych. Dzięki temu uzyskuje sie umiarkowaną cichobieżność i płynność włączania i wyłączania przekładni oraz zapewnia dość dużą trwałość kół zębatych. W sprzęgle kłowym nie następuje jednak samoczynne wyrównywanie się prędkości obwodowych zazębianych elementów, wskutek czego podczas włączania przekładni niepodobna uniknąć wyczuwalnych uderzeń, wywołujących znaczne obciążenia dynamiczne oraz niepożądane odgłosy.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: jazda nissan gtr wypowiedzenie proama zdunek otomoto