wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Sprzęgła jednokierunkowe

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 8th, 2019

Ciągniki drogowe wyposaża sie często w jednostopniowe skrzynki rozdzielcze planetarnymi międzyosiowymi mechanizmami różnicowymi. Tego rodzaju skrzynka rozdzielcza ma przeważnie dwie współpracujące równolegle przekładnie o identycznych przełożeniach zwalniających, dzięki czemu zmniejsza się do minimum wymiary Obrysu zespołu i zapewnia możliwie korzystne warunki pracy kół zębatych i łożysk.
Zasada działania sprzęgła jednokierunkowego polega na przekazywaniu napędu tylko w iednym kierunku (np. tylko z wału A na wał B). W tym celu na końcu jednego walu (A) osadza się piastę sprzęgła jednokierunkowego, która ma na swej ściance zewnętrznej kilka odpowiednio ukształtowanych wnęk. Jednocześnie na końcu drugiego walu (B) zaklinowuje się pierścień zewnętrzny sprzęgła jednokierunkowego, Pomiędzy wewnętrzną Ścianką pierścienia (stanowiącą bieżnię zewnętrzną sprzęgła jednokierunkowego) a wnekami piasty (stanowiącymi bieżnie wewnętrzne) umieszcza się rolki lub kulki stalowe.
Kiedy wał A obraca sie wraz z piastą (kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. Wskutek tego oba wały zostają połączone jakby w jedną całość i wał A bez Strat przekazuje napęd na wał B,
Jeżeli natomiast wał B zaczyna napędzać wał A, wówczas rolki wskutek oporów tarcia przetaczają się w kierunku rozszerzających się wycięć i przestają się stykać z bieżniami wnęk piasty (są dociskane przez siły odśrodkowe do bieżni bębna). W takiej sytuacji wobec braku mechanicznego połączenia pierścień obraca sie zupełnie swobodnie i niezależnie od piasty sprzęgła jednokierunkowego, czyli napęd z wału B nie jest przekazywany na wał A. [patrz też: proama wypowiedzenie, prędkość kątowa, nissan qashqai cennik pdf ]
Zastosowanie sprzęgła jednokierunkowego. Prawie zawsze sprzęgło jednokierunkowe instaluje się w układzie napedowym w celu zapewnienia samoczynnego odłączania się elementu napędzanego od elementu napędzającego, jeżeli następuje zmiana kierunku przekazywania napędu, czyli kiedy element napędzany zaczyna napędzać element napedzający. Wówczas sprzęgło jednokierunkowe natychmiast się rozłącza i element napędzany może wirować szybciej niż element napędzający, nie wpływając w ogóle na jego prędkość obrotową.
Na Okres rozłączenia sprzęgła jednokierunkowego ustaje w ogóle przekazywanie napędu pomiędzy związanymi przez nie elementami układu napędowego. Kiedy element napędzający zaczyna obracać się szybciej niż element napędzany, sprzęgło jednokierunkowe ponownie sie włącza. Od tej chwili element napędzający przekazuje napęd na element napędzany, a włączone sprzęgło jednokierunkowe nie pozwala na wolniejsze obracanie się elementu napędzanego niż elementu napędzającego.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: nissan qashqai cennik pdf prędkość kątowa proama wypowiedzenie