wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Synchronizator

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 13th, 2019

Synchronizator pozwala na sprzęganie kół lub wałów o wspólnej osi obrotu dopiero po uprzednim wyrównaniu ich prędkości kątowych. Ze względu na zasadę działania, wśród synchronizatorów stosowanych obecnie w samochodowych skrzynkach biegów rozróżniać należy trzy podstawowe od miany:
synchronizator zapadkowy (prosty) złożony z dwustronnego sprzęgła ciernego, zwykłe stożkowego lub rzadziej wielotarczowego, dwustronnego sprzęgła zębatego oraz mechanizmu zatrzaskowego do utrzymywania przesuwki w pozycji środkowej (wyłączenia),
— synchronizator blokujący (bezwładnościowy) różni sie od synchronizatora zapadkowego zastosowaniem elementów bezwładnościowych, które umożliwiają włączenie sprzęgieł zębatych dopiero po zupełnym wyrównaniu się prędkości obrotowych łączonych części wirujących, synchronizator progresywny cechuje zdolność do samoczynnego regulowania prędkości obrotowej elementu napędzanego w stosunku do prędkości elementu napędzającego, zależnie od różnicy prędkości łączonych części wirujących. Synchronizator zapadkowy ma zwykle piastę osadzoną na wielowypustach walu głównego skrzynki biegów. Na zewnętrznej ściance piasty wykonane są wielowypusty, po których może przesuwać się poosiowo tuleja zębata, tzw. przesuwka, zaopatrzona w uzębienie ukształtowane odpowiednio do wrębów wielowypustowych.
Każdy z elementów synchronizatora może więc przemieszczać się wzdłuż wału głównego, lecz jednocześnie musi się obracać wraz z nim. Koła zębate sprzęganych przekładni maja pomocnicze wieńce zębate o zębach zakończonych klinowo oraz stożkowe występy pierścieniowe na bocznych ściankach, od strony synchronizatora. Na piastę nasadzone sa stożkowe pierścienie brązowe, o kształtach odpowiadających stożkowym występom na wieńcach zębatych, Pierścień i współpracujący z nim występ tworzą zwykłe cierne sprzęgło stożkowe. Nachylenie powierzchni stożkowych jest niewielkie i wynosi zwykle 5 . [więcej w: jazda nissan gtr, zdunek otomoto, wypowiedzenie proama ]
Tuleja zębata podczas zbliżania się do wału sprzęgłowego swymi zębami wewnętrznymi zazębia się z pomocniczym wieńcem zębatym koła na wale sprzęgłowym (przełożenie bezpośrednie). Wskutek oddalania przesuwki od wału sprzęgłowego zazębia się ona z pomocniczym wieńcem zębatym swobodnego koła zębatego, osadzonego obrotowo na wale głównym (w skrzynce czterostopniowej — zwykle prze łożenie trzeciego biegu). Położenie przesuwki na piaście ustala urządzenie zapadkowe w postaci rozmieszczonych obwodowo zatrzasków sprężynowych, z których każdy składa się ze sprężyny umieszczonej w promieniowym gnieździe oraz z kulki dociskanej przez tę sprężynę do wgłębienia w przesuwce synchronizatora.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: jazda nissan gtr wypowiedzenie proama zdunek otomoto