wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Ułożyskowanie wału pośredniego

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 11th, 2019

Łożysko osłaniają tarcze lub blaszane pierścienie ochronne, które zapobiegają wydostawaniu się smaru. Niekiedy przednie łożysko walu sprzęgłowego wymaga okresowego smarowania, np. przez smarowniczkę wkręconą w wieniec koła zamachowego.
Tylny koniec walka sprzęgłowego ustala zwykle kulkowe łożysko jednorzędowe. Zależnie od sposobu osadzenia w obudowie stosuje się łożyska kulkowe zwykle, łożyska z rowkiem na pierścieniu zewnętrznym lub łożyska z kołnierzem na pierścieniu zewnętrznym.
Pierścień zewnętrzny łożyska kulkowego unieruchamia się najczęściej przy użyciu pierścienia sprężynującego, osadzonego w otworze gniazda lub za pomocą odsadzenia w gnieździe obudowy, jeżeli obudowa skrzynki biegów jest odlana ze stopu lekkiego. Łożysko kulkowe z rowkiem na pierścieniu zewnętrznym ustala się za pomocą specjalnego osadczego pierścienia sprężynującego, Jedynie rzadko spotykane łożysko kulkowe z kołnierzem na pierścieniu zewnętrznym nie wymaga stosowania osadczych pierścieni sprężynujących lub wykonywania odsadzenia w obudowie.
Pierścień wewnętrzny łożyska unieruchamia się przy użyciu osadczego pierścienia Sprężynującego lub za pomocą nakrętki dociskowej, zabezpieczonej przed odkręceniem (zwykle za pomocą specjalnej podkładki zębatej).
Przeważnie tylne łożysko wału sprzęgłowego jest zaopatrzone w blaszki ochronne, które zabezpieczają kulki i bieżnie przed uszkodzeniem podczas składania skrzynki oraz przed przenikaniem do łożyska jakichkolwiek zanieczyszczeń, Blaszki ochronne nie zapobiegają jednak odpływowi smaru, w związku z czym tylne łożysko wału sprzęgłowego zaopatruje sie zwykle w wewnętrzna blaszkę ochronną i uszczelnia od strony zewnętrznej. W razie braku miejsca na zastosowanie oddzielnej uszczelki stosuje sie łożysko kulkowe z jednostronnym uszczelnieniem.
Ułożyskowanie wału pośredniego. We współczesnych skrzynkach przekładniowych wał pośredni Jest albo osadzony na stale w obudowie skrzynki, albo obraca się w łożyskach. Nieruchomy wał pośredni spełnia jedynie zadania osi, wokół której obraca się zblokowany zestaw kół zębatych, tworzących całość konstrukcyjną. Natomiast koła zębate osadzone na wirującym wale pośrednim obracają się zawsze wraz z nim, dzięki zastosowaniu odpowiednich wielowypustów lub wpustów. [więcej w: wypowiedzenie polisy oc proama Warszawa, pinki otomoto, wypowiedzenie polisy oc proama ]

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: pinki otomoto proama warszawa wypowiedzenie polisy oc proama