wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Urządzenie ryglujące

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 12th, 2019

Oba wodziki w trzystopniowej skrzynce biegów mają po trzy wgłębienia, z których środkowe służą do ustalania położenia neutralnego, a skrajne do utrzymywania wałków po włączeniu odpowiedniego biegu. W skrzynce czterostopniowej wodziki służące do włączania biegów trzeciego i czwartego oraz pierwszego i drugiego mają po trzy wgłębienia (środkowe do ustalania położenia neutralnego, a skrajne do utrzymywania włączonego biegu). Natomiast wałek tylnego biegu ma tylko dwa wgłębienia, z których jedno służy do ustalania położenia neutralnego, a drugie do utrzymywania włączonego biegu tylnego. Natomiast w skrzynce pięciostopniowej każdy z trzech wodzików ma trzy wgłębienia.
Sprężyny zatrzasków są tak dobrane, że z jednej strony uniemożliwiają samoczynne przesuwanie się kół zębatych wraz z wodzikami, a z drugiej pozwalają na przełączanie poszczególnych przekładni wskutek wywierania umiarkowanego nacisku na dźwignię zmiany biegów.
Jeżeli skrzynka biegów ma nieruchome wałki, po których przesuwają się widełki, zatrzaski ustalające położenia po szczególnych biegów oraz położenia wyłączenia wbudowane są w piastach widełek do przełączania przekładni.
Urządzenie ryglujące uniemożliwia jednoczesne przesunięcie dwóch wodzików mechanizmu przełączania przekładni, czyli jednoczesne włączenie dwóch biegów. Działanie urządzenia ryglującego polega na tym, że podczas przesuwania jednego z wodzików unieruchamia ono pozostałe wodziki mechanizmu przełączania przekładni w położeniach neutralnych.
Do ryglowania mechanizmu przełączania przekładni w trzystopniowej skrzynce biegów służy cylindryczny kołek o zaokrąglonych końcach, umieszczony w pokrywie mechanizmu, pomiędzy wodzikami. Wodziki mają wgłębienia, które w położeniu neutralnym dźwigni zmiany biegów ustawiają się naprzeciw kołka. Długość kołka jest większa niż odległość pomiędzy wałkami przesuwnymi w przybliżeniu o głębokość jednego wgłębienia wodzika. Podczas przesuwania jednego wodzika w lewo lub w prawo, kołek wchodzi we wgłębienie drugiego wodzika i w okresie tym rygluje go w położeniu neutralnym. [hasła pokrewne: wypowiedzenie polisy oc proama Warszawa, pinki otomoto, wypowiedzenie polisy oc proama ]
Urządzenie ryglujące mechanizmu przełączania biegów w czterostopniowej skrzynce biegów składa sie z dwóch kołków głównych, umieszczonych pomiędzy wodzikami oraz z kołka pomocniczego, znajdującego się w poziomym otworze w środkowym wodziku. Podczas przesuwania środkowego wodzika kolki główne wysuwają się z jego wgłębień i wchodząc we wgłębienia w zewnętrznych wodzikach unieruchamiają je w położeniach neutralnych. Jeżeli natomiast przesuwa sie jeden z zewnętrznych wodzików, to kołek główny wychodzący z jego wgłębienia za pośrednictwem koła pomocniczego oraz drugiego kotka głównego blokuje pozostałe wodziki w położeniach neutralnych.
Często w urządzeniu ryglującym zamiast kołków stosuje się umieszczone obok siebie kulki.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: pinki otomoto proama warszawa wypowiedzenie polisy oc proama