wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Zatrzaskowe urządzenie ryglujące

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 12th, 2019

Niekiedy urządzenie ryglujące mechanizmu przełączania przekładni w trzystopniowej skrzynce biegów spełnia jednocześnie zadania zatrzasków ustalających położenie wodzików. Pomiędzy wałkami przesuwkowymi znajdują się wówczas dwa wydrążone kołki, rozpierane przez sprężynę. Wskutek nacisku sprężyny kołki wchodzą we wgłębienia wodzików, unieruchamiając je w odpowiednich położeniach. Podczas przesuwania jednego z wodzików kołek wychodzi z jego wgłębienia i ściskając sprężynę prawie opiera się o drugi kołek, unieruchamiając w ten sposób drugi wodzik. Po włączeniu wybranego biegu kołek pod naciskiem sprężyny wsuwa się znów w inne wgłębienie przemieszczonego wodzika i utrzymuje go w położeniu włączenia biegu. Istotną wadą zatrzaskowego urządzenia ryglującego jest to, że uniemożliwia ono tylko jednoczesne przesunięcia dwóch wodzików, czyli włączenie dwóch biegów podczas przelączania z jednego biegu na drugi. Natomiast możliwe jest przesunięcie wodzika z położenia neutralnego w położenie włączenia innego biegu, choć drugi wodzik znajduje się już w położeniu włączenia biegu, czyli kiedy inny bieg jest już włączony.
Wychwytowe urządzenie ryglujące spełnia zadania urządzenia zabezpieczającego i urządzenia ryglującego, przy czym w odróżnieniu od zatrzaskowego urządzenia ryglującego pozwala zawsze na włączenie jednego tylko biegu. W lewej bocznej pokrywie skrzynki biegów osadzone są dwa walki, na których końcach ustalone są za pomocą kołków dźwignie związane poprzez cięgła układu przeniesienia z dźwignią zmiany biegów. Sektory na wewnętrznych końcach wałków współpracują z widełkami przesuwkowymi.
W skrzynce biegów samochodu FSO Warszawa widełki lewe służa do włączania biegu pierwszego i tylnego, a widełki prawe do włączania biegu drugiego i trzeciego (bezpośredniego).
Urządzenie ustalające, utrzymujące sektory w określonych położeniach neutralnych lub włączenia jednego z biegów do jazdy w przód albo biegu tylnego, składa sie z dwóch kulek i sprężyny umieszczonej pomiędzy nimi. Pod naciskiem sprężyny kulki wchodzą we wgłębienia sektorów i utrzymują je w bezruchu. [hasła pokrewne: wypowiedzenie polisy oc proama Warszawa, pinki otomoto, wypowiedzenie polisy oc proama ]
Zadania urządzenia ryglującego, które nie dopuszcza do jednoczesnego włączenia dwóch biegów, spełnia tulejka ryglująca zatrzaski kulkowe. Tulejka ryglująca przesuwa sie w nadlewie pokrywy bocznej skrzynki biegów między obu sektorami. Długość tulejki ryglującej kształty sektorów są tak dobrane, że podczas włączania dowolnego biegu tulejka ryglująca naciska na drugi sektor i unieruchamia go w położeniu neutralnym. Urządzenie ryglujące działa prawidłowo tylko wówczas, jeżeli w okresie włączenia któregokolwiek biegu luz pomiędzy tulejką ryglującą a sektorami nie przekracza 0,1 mm. W razie ustawienia obu sektorów w położeniach neutralnych luz ten wynosi do 1 mm, wskutek czego tulejka ryglująca nie zabezpiecza przed jednoczesnym przekręcaniem obu sektorów o dość znaczne kąty. Zapobiega temu jednak kołek blokujący umieszczony między kulkami. Długość kołka blokującego jest tak dobrana, że w przypadku wepchnięcia w tulejkę jednej kulki przez przekręcany sektor, kulka ta dosuwa kołek do drugiej kulki, która unieruchamia wówczas drugi sektor.

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: pinki otomoto proama warszawa wypowiedzenie polisy oc proama