wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa
wypożyczalnia i wynajem samochodów Warszawa

Dodatkowe mechanizmy napędowe

Posted in Bez kategorii  by admin
wrzesień 10th, 2019

Wspólna ich cecha jest zastosowanie tylu prostych przekładni planetarnych, ile biegów w przód ma skrzynka biegów. Jeden z układów planetarnych zapewnia bieg tylny, a bieg bezpośredni uzyskuje się przez zablokowanie wszystkich pozostałych układów planetarnych.
Planetarne Skrzynki biegów WILSON wyposaża się przeważnie w półautomatyczne preselekcyjne mechanizmy sterujące, rzadziej w automatyczne układy sterujące.
Sterowanie preselekcyjne systemu WILSON. Wzdłuż skrzynki biegów jest osadzony wałek sterujący zaopatrzony w płaskie, jednostronne ścięcia (po jednym dla każdego biegu) rozmieszczone pod różnymi kątami. Wybieranie biegu przez kierowcę polega na ustawieniu wałka sterującego pod odpowiednim kątem, przez przekręcanie za pomocą malej dźwigni ręcznej. Wybrany bieg zostaje włączony dopiero po naciśnięciu i zwolnieniu pedału, który za pośrednictwem układu mechanicznego powoduje zaciśnięcie taśmy na bębnie hamulca wybranego układu planetarnego.
Dźwignia zmiany biegów po ustawieniu w położeniu neutralnym jest dociskana do wałka przez sprężynę, ramię wahadłowe, dociskane słabą sprężyną do dźwigni, jest Odchylone w lewo, a taśma hamulcowa — całkowicie zwolniona, Podczas wybierania biegu wałek sterujący zostaje ustawiony pod takim kątem, że płaskie jego ścięcie umożliwia Sprężynie przesunięcie dźwigni w prawo i dociśnięcie ramienia wahadłowego do dźwigni ryglującej. Włączanie biegu rozpoczyna się wskutek naciśnięcia i zwolnienia specjalnego pedału, połączonego z dźwignią ryglującą. W chwili naciśnięcia na pedał dźwignia ryglująca opuszcza sie do dołu, a ramię wahadłowe wsuwa się w jej wgłębienie. Po zwolnieniu pedału dźwignia ryglująca pod naciskiem sprężyny podnosi sie do góry, zaciskając Jednocześnie taśmę hamulca za pomocą trójkątnej dźwigni. Jak długo trwa jazda na tym biegu, tak długo położenia części mechanizmu preselekcyjnego nie ulegają zmianie. Włączanie innego dowolnego biegu przebiega podobnie. Kierowca przekręca za pomocą dźwigni zmiany biegów wałek sterujący do położenia odpowiadającego wybieranemu biegowi, co powoduje jej przesuniecie w lewo. Wskutek naciśnięcia na pedał zmiany biegów dźwignia ryglująca opuszcza sie do dołu, zwalniając taśmę hamulca i ramie wahadłowe, które pod działaniem sprężyny zostaje przesunięte w lewo — czyli powraca do położenia neutralnego.
Dążenia do kompletowania najrozmaitszych układów napędowych ze znormalizowanych zespołów dostarczanych przez wytwórnie specjalistyczne doprowadziły do opracowania rożnych dodatkowych zespołów i mechanizmów napędowych, które wraz z podstawowymi zespołami napędowymi umożliwiają uzyskiwanie niemal dowolnych charakterystyk ruchowych pojazdów samochodowych. [przypisy: olx ursus c 330, otomoto samochody osobowe, sekula otomoto ]

Tagi: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: olx ursus c 330 otomoto samochody osobowe sekula otomoto